Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
100 550 mieszkańców powiatu! | Legionowo

100 550 mieszkańców powiatu!

Logo? http://www.stotysiecy.info

Logo? http://www.stotysiecy.info

Jako pierwsi informujemy, że w powiecie żyje ponad 100 000 mieszkańców, jednak na terenie powiatu jest zameldowane tylko 99 598 osób.

Zastanawia Was skąd wzięła się mi liczba 100 550 mieszkańców?

Logo? http://www.stotysiecy.info

Odpowiedź jest prosta – ostatnie wybory ujawniły sporo mieszkańców bez meldunku. Przyjmijmy, że liczba uprawnionych w wyborach (wg. stanu na godzinę 8.00) odpowiada dokładnie liczbie dorosłych mieszkańców powiatu. Zatem „oficjalnych” pełnoletnich mieszkańców mamy 79 240 (co odpowiada ~ 99 598 mieszkańcom ogółem).

Po zakończeniu wyborów okazało się, że na terenie powiatu pojawiło się dodatkowe 1 044 dorosłe osoby (jak na turystów, rodzinę i znajomych na gościnnych występach to zdecydowanie za dużo :) – do dalszych obliczeń przyjąłem, że 244 osoby to turyści, rodzina i znajomi, którzy akurat gościli na terenie powiatu. Czyli zostaje nam nadmiarowych 800 – czyli bez meldunku.

To teraz pozostaje nam wszystko zsumować (dodając proporcjonalna liczbę nieletnich). GUS podaje, że w Polsce ok. 19% to osoby poniżej 18 r.ż. W naszym powiecie wygląda, że młodzieży jest więcej bo ok 24% (wyliczone na podstawie danych starostwa o ogólnej liczbie mieszkańców i danych wyborców uprawnionych – pomijam osoby bez praw obywatelskich).

Jeśli nasze 800 osób pomnożymy przez wskaźnik GUS to mamy w sumie 952 dodatkowych mieszkańców, jeśli skorzystamy ze wskaźnika powiatowego to dodatkowych osób wychodzi 992.

Na koniec zostaje proste sumowanie 99 958 + 952 = 100 550 mieszkańców.

Tylu mieszkańców w powiecie jest na pewno (moje wyliczenia są ostrożne, pomijają osoby nie zameldowane, które na wybory nie poszły oraz osoby nie zameldowane, które głosowały np. w swoich rodzinnych stronach). Na mój gust rzeczywista liczba niezameldowanych jest co najmniej 2 krotnie wyższa.

Dlaczego tylu mieszkańców nie melduje się?

Powiat wraz z gminami postanowiły zachęcić mieszkańców do zameldowania się w odpowiednich gminach (i słusznie, bo i to dodatkowy pieniądz dla gmin, i łatwiejsze planowanie wydatków i inwestycji). Wszystkie instytucje się dogadały i wspólnie zorganizowały konkurs dla meldujących się (http://www.stotysiecy.info/konkurs/), który w pocie czoła promują swój pomysł od stycznia… a meldujących przybywa powolutku, mimo, że potencjalnych uczestników konkursu jest sporo

Wydawać by się mogło, że prosty(wręcz genialny pomysł) jest idealnym sposobem na zachęcenie ludzi do zalegalizowania swego związku z powiatem. Niestety, tam gdzie urzędnicy biorą się za myślenie tam bzdury powstają.

Wymyślono konkurs gdzie główna nagrodą jest 10 000 zł… ale w postaci rabatu na nowe mieszkanie. Problem, że ludzie, którzy nie zameldowali się mieszkają już w swoim mieszkaniu lub domu. Zatem po co tym ludziom nowe mieszkanie? A właściwie nowy kredyt, po obecne jest przecież na kredyt?

Pozostałe nagrody są nawet ok. Ale czy perspektywa ich otrzymania jest warta meldunku? Czy dla paru nagród warto:

 • wymieniać cały komplet dokumentów (dla jednej rodziny: 2 x dowód osobisty, 2 x prawo jazdy, 3 x paszport + zdjęcia)?
 • podpisywać aneks do umowy kredytowej (aneks jest w większości banków płatny)?
 • zmieniać właściwości Urzędu Skarbowego (szczególnie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą)?
 • tracić prawo do ulg i zwolnień przyznanych przez inne gminy (dotyczy osób prowadzących działalność)?
 • zawiadamiać wszystkie urzędy o zmianie meldunku?
 • pisać tony wyjaśnień do jednostek finansująco-kontraktujących (dotyczy osób korzystających z funduszy UE)?

Np. dla rodziny 3 osobowej, która kupiła mieszkanie na kredyt ~ 300k PLN koszt przemeldowania się może wynieść ~ 4000 zł (wymiana dokumentów, koszt aneksu). To równowartość ponad 2 rat kredytu mieszkaniowego!

Zatem drogi (oczywiście w utrzymaniu) urzędniku zanim wymyślisz kolejny super konkurs i zaczniesz narzekać, jacy Ci ludzie aspołeczni zastanów się trochę ile tak naprawdę Twoja zachcianka ich kosztuje! A jak skuteczne jest twoje działanie i tak zweryfikują wybory :)

2 komentarzy(e) do “100 550 mieszkańców powiatu!

 1. 1

  Ale żeście wymyślili,
  przecież nikt nikogo do meldowania się nie zmusza
  ileż to osób jednocześnie i ma kredyt na mieszkanie
  i prowadzi działalność
  i musi mieć paszport
  i bierze środki unijne

  W Rewalu w dniu wyborów do listy wyborczej dopisało się tyle samo osób ilu już było uprawnionych mieszkańców, ale czy ktoś próbuje na siłę tam coś udowodnić?

  • 2

   Zmuszać do zameldowania przynajmniej w teorii zmusza państwo. Powiat i gminy na szczęście tylko zachęcają :)

   W tekście wymieniłem kilka źródeł kosztów, które mogą zniechęcić do meldunku (nie wypominałem o wielu innych – np. przerejestrowanie auta; nie wspominałem również o zwykłej „niechęci do urzędów” – w tym przypadku sami urzędnicy ciężko pracowali na tą społeczna niechęć.)

   Załóżmy, że jest sam kredytobiorca. nie ma firmy, nie korzysta z funduszy UE, nie ma prawa jazdy i ma kredyt na 600000 (dom) lub 300000 (mieszkanie). Sama prowizja za sporządzenie aneksu może kosztować nawet 20000 /DomBank dla kredytu 600000/ przez 3000 /Noble Bank dla 300000/ po 500 zł Milenium i Polbank/. – sprawdziłem prowizje tylko w 6 bankach.

   Pierwsza cześć wpisu była jedynie przyczynkiem do przemyśleń nad powiatowym konkursem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>