Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Czerwona kartka dla Smogorzewskiego od Najwyższej Izby Kontroli | Legionowo

Czerwona kartka dla Smogorzewskiego od Najwyższej Izby Kontroli

| władze i inne instytucje

13 września 2010 roku Najwyższa Izba Kontroli przesłała do Urzędu Miasta Legionowo tzw. wystąpienie pokontrolne, w którym Izba nie pozostawia suchej nitki na działalności prezydenta Legionowa oraz kierownictwa KZB, kierownictwa OPS, kierownictwa MOK oraz dyrektorów niektórych placówek oświatowych.

Prezydent Roman Smogorzewski

Prezydent Roman Smogorzewski odpowiada za stan miejskiego majątku

NIK przeprowadziła w Legionowie kontrolę prawidłowości utrzymania i użytkowania obiektów budowlanych. Skontrolowano miejski zasób budynków, których na dzień 30 czerwca 2010 było w sumie 155, w tym 84 budynki mieszkalne. Z puli 155 budynków kontrolerzy NIK wylosowali 10, w odniesieniu do których dokonano szczegółowej kontroli.

Inspektorzy ustalili, że w przypadku 5 budynków zaistniały warunki, w których użytkowany budynek uznaje się za zagrażający życiu ludzi oraz sytuacje zabronione przepisami prawa, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się i utrudnienia prowadzenia działań ratowniczych lub ewakuacji. Dotyczyło to budynków szkoły podstawowej nr 7, miejskiego przedszkola integracyjnego nr 5 oraz 3 wielorodzinnych budynków mieszkalnych .

Ludzie podlegli miłościwie nam panującemu prezydentowi doprowadzili do sytuacji, w której przebywanie w połowie miejskich budynków zagraża życiu jego mieszkańców lub dzieci uczących się.

Dodatkowo inspektorzy wykryli nieprawidłowości w przypadku budynków:

  • Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Aleja 3 Maja 28, który nie miał wymaganej przez prawo książki obiektu budowlanego oraz w którym nie prowadzono kontroli okresowych polegających na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu oraz instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Norwida 10, dla którego książkę obiektu budowlanego założono dopiero w 2010 roku, mimo, że budynek jest przedwojenny.

Kontrolerzy NIK ujawnili zatem, że w przypadku 70% budynków będących w gestii prezydenta Miasta Legionowo, dochodzi do nieprawidłowości, w tym zagrażających życiu osób znajdujących się w budynku!

Inspektorzy NIK wykryli również, że Komunalny Zakład Budżetowy jest NAJGORSZYM zarządcą mienia komunalnego w mieście. Miejska instytucja, która zarządza ponad 60% budynków mogła się „pochwalić” np. tym, że w 2008 r. wskaźnik realizacji zgłoszonych potrzeb finansowych na remonty wyniósł 15,2% (to i tak najlepszy „wynik” KZB). W tym samym czasie ten sam współczynnik w odniesieniu do wszystkich budynków wyniósł 37,6%. Oznacza to, że inni administratorzy np. budynków należących do wspólnot (z udziałem miasta) są ponad 3,1 krotnie sprawniejsi od KZB!

Ustalenia kontroli wykazały, że na zadania remontowo-modernizacyjne wynikające z wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Legionowo wydatkowano jedynie 29,8% zaplanowanej kwoty. Na co wydatkowano pozostałe 70% przeznaczonych na ten cel środków?

Wiadomo jedynie, że mieszkańcy miasta prócz oglądania narzucającego się z bilbordów, prezydenta, kartek usprawiedliwiających prezydencką niemoc oraz brania udziału w wątpliwych loteriach muszą mieszkać, pracować, uczyć się,  wyczekiwać po zasiłek lub delektować kulturą w budynkach zagrażających ich życiu…

 

P.S. Sprawdziłem wyniki 12 innych kontroli NIK przeprowadzonych w różnych instytucjach na terenie Legionowa w ostatnich 4 latach. W żadnym  Izba nie wydawała negatywnej opinii pokontrolnej. Wszystkie były „pozytywne” lub  „pozytywne, mimo wykrytych nieprawidłowości” (ten drugi już stanowi duże ostrzeżenie Izby). Zatem Smogorzewski i jego ekipa musieli naprawdę „ciężko” zapracować na ten negatywny wynik!

 

Jeden komentarz do “Czerwona kartka dla Smogorzewskiego od Najwyższej Izby Kontroli

  1. Pingback: Moralność dworcowego marzyciela – czyli konsultacje w sprawie dworca | Legionowo.Pomagam.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>