Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Jak zaoszczędzić na biletach ZTM od 1 stycznia 2014 | Legionowo

Jak zaoszczędzić na biletach ZTM od 1 stycznia 2014

| komunikacja
Logo ZTM

Logo ZTM

Od 1 stycznia 2014 r. w życie miała wejść trzecia z rzędu corocznych podwyżek biletów ZTM. Trzecia podwyżka, i zarazem ostatnia z zapowiedzianej serii, oznaczała że ceny biletów okresowych są dwukrotnie wyższe (2011 r. do 2014 r.).

Pomachajmy do odjeżdżającego 731.

Pomachajmy do odjeżdżającego 731.

Jednak warszawskie władze, silnie zmotywowane, widmem referendum zapowiedziały korekty w taryfie przewozowej. Prezydent stolicy postanowiła obniżyć koszty komunikacji dla osób opłacających podatki w Warszawie. W tym celu zapowiedziała wprowadzenie tzw. Karty Warszawiaka, uprawniającej do zakupu tańszych imiennych biletów okresowych (tj. 30 i 90 dniowych). Przy okazji zmian zapowiedziano likwidację biletów 40 i 60 minutowych i wprowadzenie w ich miejsce biletu 75 minutowego.

Pobieżna lektura proponowanych cen biletów jasno wskazuje, że warszawscy decydenci mocno panikują. Okazuje się, że prócz kilku lub kilkunastu procentowej obniżki cen biletów dla osób płacących podatki w Warszawie, władze Warszawy zaoferowały kilkudziesięciu procentową obniżkę kosztu dojazdu dla osób „spoza” Warszawy.

Jak można zaoszczędzić?

Wariant pierwszy – „na Kartę Warszawiaka”

Osoba, mieszkająca poza Warszawą może zacząć rozliczać podatek dochodowy w jednym z warszawskich Urzędów Skarbowych. By tego dokonać nie trzeba mieć warszawskiego meldunku. Wystarczy wskazać w formularzu aktualizacyjnym NIP warszawski adres. Oczywiście zadanie ułatwione mają osoby, które są np. w Warszawie zameldowane, a mieszkają na terenie naszego powiatu, lub osoby, które mają rodziny mieszkające w Warszawie. Pomysłowość polaków nie zna granic, można się więc spodziewać, że cześć mieszkańców powiatu zacznie papierowo mieszkać u swoich warszawskich znajomych.

Cena biletu 30 dniowego z kartą: 196 zł, zaś bez karty 210 zł, Cena biletu 90 dniowego z kartą to 482 zł, zaś bez karty 536 zł.

Zmiana miejsca rozliczania podatków pozwala zaoszczędzić:

 • w przypadku zakupu 12 biletów 30 dniowych: 168 zł rocznie (zapłaci w sumie 2352 zł zamiast 2520 zł)
 • w przypadku zakupu 4 biletów 90 dniowych: 216 zł rocznie (zapłaci w sumie za rok 1928 zł zamiast 2144 zł).

W przypadku rodzin daje to odpowiednio:

 • 2 dorosłe osoby zaoszczędzą równowartość 1,7 biletu miesięcznego lub 0,9 kwartalnego (336 zł lub 432 zł rocznie),
 • 1 dorosła osoba + 1 ulgowa (uczeń lub student) zaoszczędzą równowartość 1,2 biletu miesięcznego lub 0,6 kwartalnego (238 zł lub 326 zł rocznie),
 • 1 dorosła osoba + 2 ulgowe zaoszczędzą równowartość 1,5 biletu miesięcznego lub 0,8 kwartalnego (308 zł lub 396 zł rocznie),
 • 2 dorosłe osoby + 1 ulgowa zaoszczędzą równowartość 2 bilety miesięczne lub 1,1 biletu kwartalnego (406 zł lub 522 zł rocznie),
 • 2 dorosłe osoby + 2 ulgowe zaoszczędzą równowartość 2,4 biletu miesięcznego lub 1,3 biletu kwartalnego (476 zł lub 612 zł rocznie),
 • 2 dorosłe osoby + 3 ulgowe zaoszczędzą równowartość 2,8 biletu miesięcznego lub 1,5 biletu kwartalnego (546 zł lub 702 zł rocznie),

Uczeń dojeżdżający do Warszawy to zazwyczaj uczeń szkoły średniej. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów chodzą do szkoły w Legionowie. Niektórzy dojeżdżają komunikacją ZTM.

Minusy rozliczania podatków w Warszawie:

 • w przypadku Legionowa – trudności z zapisem do żłobka, brak Karty Dużej Rodziny (od września mocą ustawy obniżone zostaną opłaty za przedszkola, więc korzyści z posiadania tej karty będą zerowe)
 • w przypadku wszystkich gmin – możliwe trudności z zapisaniem do przedszkola. Uwaga! Gminy nie miały prawa żądać od nikogo PITów. Nie miały i nie mają do tego podstawy prawnej – potwierdza to Ministerstwo Edukacji oraz NIK. Od września gminy będą dostawać dopłaty do przedszkolaków z budżetu państwa – w takiej sytuacji tym bardziej nie będą miały prawa żądać okazania PIT.

Wariant drugi – dojazdy „na biletach” czasowych.

Większość dojeżdżających do Warszawy z gmin ościennych (lub z Warszawy do gmin ościennych) dojeżdża wyłącznie do/z pracy. Osoby te tylko okazjonalnie załatwiają dodatkowe sprawy korzystając z komunikacji ZTM. Dla większości z nich średni czas przejazdu w jedną stronę (z przesiadkami) mieści się w maksymalnie 75 minutach.

Osoba, która zrezygnuje z karty miejskiej skasuje w dni dojazdu do pracy 2 bilety 75 minutowe, co daje 8,8 zł na dzień (w przypadku uczniów i studentów jest to 4,4 zł na dzień). Wybierając taki sposób płatności za bilety taka osoba będzie płacić średnio 166 zł, zaś w ciągu kwartału wyda średnio 498 zł. Nietrudno zauważyć, że w tym wariancie osoba, która dotychczas kupowała bilety miesięczne zapłaci o 30 zł mniej, niż gdyby posiadała Kartę Warszawiaka i kupowała tańsze bilety 30 dniowe.

Osoba, która dotychczasowo kupowała bilety kwartalne, wybierając podróżowanie na biletach 75 minutowych zapłaciłaby o 16 zł kwartalnie więcej (~5,5 zł miesięcznie więcej).

Jak nie trudno zauważyć warszawscy włodarze niechcący szeroko otworzyli furtkę. Przy obecnie skonstruowanej taryfie biletowej zakup biletu 30 dniowego (nawet z kartą) jest nieopłacalny dla sporej grupy mieszkańców Warszawy oraz okolicznych gmin. Prezydent Warszawy chciała ulżyć płacącym podatki w Warszawie. Dokonała tego nieznacznie w przypadku biletów na jedną strefę. Jednocześnie chciała by przyjezdni płacili więcej – jak się okazuje pozwoliła im zaoszczędzić nawet więcej niż posiadaczom karty :).

Podróżowanie na bilet czasowy pozwala na podróżowanie w cenie biletu kwartalnego dla zakupionego z ulgą. Pozwala jednak na nieblokowanie znacznej kwoty na zakup biletu. Można zatem za bilet kwartalny płacić ratalnie :)

 

Założenia:

Uczeń/student dojeżdża do szkoły na uczelnię przez 10 miesięcy w roku i kupuje 10 biletów miesięcznych lub 3 kwartalne i jeden miesięczny. Osoba dorosła kupuje 12 biletów miesięcznych lub 4 kwartalne.

Przeciętnie rok ma 252 dni robocze, co daje 21 dni roboczych w miesiącu. Po odjęciu urlopu w wysokości 26 dni pracownikowi pozostanie do przepracowania 226 dni w roku, czyli 19 dni roboczych w miesiącu. Uczeń/student ma trochę 55 dni wolnych w roku, co daję 197 dni zajęć, czyli średnio 17 dni na miesiąc.

4 komentarzy(e) do “Jak zaoszczędzić na biletach ZTM od 1 stycznia 2014

 1. Ryszard Redliński
  1

  Przecież ten sam tekst znajduje się w Powiatowej. Po co powielacie te same informacje?

  • 2

   Sugerowałbym sprawdzenie, który tekst ukazał się jako pierwszy… Oba teksty dzieli prawie 2,5 tygodnia z korzyścią dla tekstu naszego (23.08 vs 09.09). Faktycznie art. w gazecie ma wiele zapożyczeń z naszego art. Widać nasz tekst jest dobry.

 2. 3

  Podróżowanie do pracy dorosłej osoby (bez ulg) nie kosztuje 8,8 zł na dzień a 14 zł !!! Zob. nowa taryfa. Nie można porównywać ceny biletu 75 min. na 1 strefę z ceną Karty Miejskiej na 1 i 2 strefę. Wszystko to jest to bardzo przykre tym bardziej że nasze miasta płacą ogromne pieniądze za Wspólny Bilet.

  • 4

   Na chwilę publikacji materiału podana cena była poprawna. Dopiero, gdy urzędnicy ZTM zapoznali się z naszym tekstem (logi serwera wskazują na ich spore zainteresowanie tym tekstem), zmodyfikowano taryfę tak, by bilety czasowe które sugerujemy w tekście były ważne wyłącznie w 1 strefie. Dołożono zaś kolejne bilety, koszt których Pani podaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>