Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Janosikowe bez zmian | Legionowo

Janosikowe bez zmian

Podczas dzisiejszych prac w komisjach sejmowych (finansów publicznych i samorządu) odrzucono projekt zamian w ustawie o tzw. „janosikowym”. Praktycznie oznacza to koniec marzeń samorządowców o reformie tej ustawy.

Czym jest „janosikowe”?

Jest to rodzaj specjalnej opłaty ponoszonej przez bogate samorządy na rzecz tzw. funduszu solidarnościowego, z którego to środki są przekazywane na rzecz samorządów biedniejszych. W przypadku gmin opłatę wnoszą tylko te których dochody w przeliczeniu na głowę mieszkańca przekroczą 150%.

Najnowsza wizja legionowskiego dworca

Najnowsza wizja legionowskiego dworca

Projekt zmian

Pod koniec czerwca przedstawiony został projekt zmian w ustawie zakładający obniżenie „janosikowego”. Następnie trafił on pod obrady wspomnianych sejmowych komisji i po zmianach miał być ponownie dziś omawiany.
Tymczasem dziś obie komisje zdecydowały o odrzuceniu przygotowywanego od kilku miesięcy projektu. Stanowisko obu komisji praktycznie przesądza, że żadnych zmian nie będzie, bowiem rzadko kiedy Sejm decyduje się przyjąć projekt ustawy odrzucony w taki sposób w komisjach.

Samorządowe „upadłe anioły” będą zapewne jeszcze starać się przekonać poszczególnych posłów do zagłosowania w ostatecznym głosowaniu przeciwko stanowisku obu komisji. Przyparci do muru kiepscy samorządowcy w tej sprawie w pełni obnażają swoją moralność Kalego.

Samorządowa moralność Kalego

Samorządy zobligowane do płacenia „janosikowego” chętnie wyciągają ręce po dotacje finansowane przez UE, Norwegię i Islandię tudzież Szwajcarię. Głośno przy tym wybrzydzają, że trzeba mieć wkład własny, że projekty trzeba zrealizować, rozliczać.Jednak zupełnie odmawiają prawa biedniejszych regionów Polski do otrzymania od nich podobnego wparcia po jakie same chętnie wyciągają łapska.

Najzagorzalsi zwolennicy radykalnego obniżenia opłaty są kiepskimi, a niekiedy bardzo kiepskimi, samorządowcami. Nie mają żadnej spójnej wizji rozwoju swego regionu, często realizują niepotrzebne inwestycji, zadłużają ponad miarę swoje samorządu. A gdy wyborcy zaczynają przebąkiwać o „sprawdzam” od razu znajdują kozła ofiarnego w postaci „janosika”.

Projekt został przygotowany między innymi na podstawie obywatelskiego wniosku i był silnie wspierany przez samorządowe „upadłe anioły”.

Kolejnym powodem przemawiającym za koniecznością płacenia janosikowego przez najbogatszych jest fakt czerpania korzyści przez najbogatsze samorządy z dochodów uzyskiwanych również na biednych terenach. Mam tu na myśli udział w podatku CIT odprowadzanym przez centrale dużych firm. Swoje zyski generują one również na biednych terenach. Korzyść z tego zazwyczaj czerpie jedynie samorząd bogaty, w którym mieści się centrala firmy.

Co zmienić?
Samo janosikowe nie jest idealnym rozwiązaniem. Ale zamiast rewolucji firmowanej przez upadające anioły wymaga on znacznie mniejszych zmian, które można co najwyżej nazwać „ewolucją”. Wnioskodawcy wniosku mają jednak w kilku małych sprawach rację. Jedną z nich jest fakt, że dla wielu samorządów-beneficjentów janosikowe oznacza istotny przychód ich budżetów. Dlatego by zapobiegać temu wystarczy, że środki solidarnościowe mogą buc wydatkowane na konkretne projekty. Samorządy wnioskują o ich przyznanie w analogiczny sposób jak przy środkach z UE.
Fundusz mógłby też na subsydia wydatkować tylko część pieniędzy. Resztę przeznaczać np. na gwarancję realizacji różnych inwestycji.Częściowo fundusz może również pełnić funkcje tanio kredytującą inwestycji infrastrukturalne.

Jeden komentarz do “Janosikowe bez zmian

  1. 1

    W pełni się z Panem zgadzam. Janosikowe powinno pozostać bez większych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>