Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Łabędzi śpiew Radia Hobby | Legionowo

Łabędzi śpiew Radia Hobby

| Gorący temat, gospodarka
Plakat promujący spotkania fundacji z mieszkańcami gmin

Plakat promujący spotkania fundacji z mieszkańcami gmin

Użytkownicy serwisu branżowego Radio Polska od kilku dni oczekują potwierdzenia plotki mówiącej, że do Hobby spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (właściciela Radia Hobby) wszedł syndyk (w domyśle ogłoszono upadłość spółki).

Za sprawą cyklu moich tekstów demaskujących ciemną stronę mocy legionowskiego Radia Hobby często dzwonią i piszą do mnie ludzie z pytaniami związanymi z rozgłośnią. Sporo pytań było w 2011 roku, zaś w tym roku zainteresowanie radiem powoli wygasało. Jednak w ciągu jednego tygodnia czerwca ponownie zaczęli szukać informacji o radiu.

Radio Hobby - 4-tygodniowa kampania złożona ze 110 20-sekundowych ogłoszeń reklamowych - gruper.pl

Okazało się, że przyczyną tego wzmożonego zainteresowania była oferta sprzedaży pakietu spotów reklamowych zamieszczona na jednym z serwisów grupowych. Oferta wzbudziła moje zainteresowanie z kilku powodów:

 • sprzedaż i jej warunki jasno wskazują, że radio sięgnęło dna,
 • adres rozgłośni zamieszczony w ofercie (ul. Jagiellońska 10 Legionowo – dziwne zważywszy na fakt, że spółka całkiem niedawno zmieniała adres na ul. Zwycięstwa 1 Legionowo)

W tamtym czasie wpadło mi to tylko w oko, ale zbytnio się w tym nie zgłębiałem, ponieważ mocno byłem zajęty niezwykłemu „darowi” otrzymanemu dzięki uprzejmości UML.

Teraz już wiem, że akcja z gruperem była łabędzim śpiewem legionowskiej rozgłośni.

 

Radio, komornik, fałszywa fundacja, wsparcie z publicznych pieniędzy

Dotychczas prezesowi spółki, Pawłowi Kubalskiemu, udawało się zręcznie lawirować pomiędzy różnymi przepisami prawnymi. Dzięki tym zabiegom Hobby Sp. z o.o. została doprowadzona do postaci „wydmuszki”, z której nie da się skutecznie przeprowadzić egzekucji jakichkolwiek długów.

Przykładem jest np. zawieranie umów pomiędzy Hobby Sp. z o.o. (ojciec), a firmą Domino Dominik Kubalski (syn), na podstawie których radio nie uzyskiwało ŻADNYCH dochodów. Umowa nieodpłatnego wzajemnego świadczenia usług doprowadziła do tego, że przychody z reklam, ogłoszeń, etc pobierała firma Domino Dominik Kubalski (syn). Skutkiem tego wierzyciele Hobby Sp. z o.o. (ojca) od kilku lat nie mogą odzyskać swoich pieniędzy.

Innym sposobem na uniknięcie spłaty długów było branie w leasing wcześniej zakupionego sprzętu. Hobby Sp. z o.o. zakupywała sprzęt radiowy. Sprzęt po dostarczeniu do spółki zmienił właściciela, po czym Hobby Sp. z o.o. wzięła go w leasing. Prawnie wyglądało to tak, że sprzęt radia w pewnym momencie przestał należeć do tego radia. Komornik nie mógł więc go zająć. Samo radio mogło z tego sprzętu korzystać bowiem wynajmowało od nowego właściciela (leasingowało).

Zarząd spółki Hobby Sp. z o.o. unikał spłaty długów od lat. My po raz pierwszy napisaliśmy o tym w 2010 r. Mimo tego lokalne samorządy aktywnie angażowały się w różnego typu szemrane przedsięwzięcia związane z panem Kubalskim. Przykładem są umowy zawierane z rodziną przedsiębiorczego prezesa przez instytucje kierowane przez starostę Grabca i prezydenta Smogorzewskiego.

Starosta Grabiec patronował np. akcji prowadzonej przez fikcyjną fundację UOŹE „Zielona Moc”. Zarówno legionowski magistrat (p. Smogorzewski) jak i legionowskie starostwo (s. Grabiec) regularnie odpalają firmom rodziny prezesa publiczne pieniądze oraz umożliwiają oszukiwanie ludzi przez fałszywą fundację.

Zarząd przymusowy

W dniu 14 maja br Sąd Rejonowy w Legionowie wydał decyzję o wprowadzeniu do Hobby Sp. z o.o. zarządu przymusowego. Decyzja uprawomocniła się 21 maja br. Od tego dnia faktyczną kontrolę nad spółą sprawuje wyznaczony przez sąd zarządca przymusowy. Zarządca ma prawo do prowadzenia zarządu zwykłego nad spółką i jej majątkiem, a za zgodą sądu może podejmować decyzje przekraczające zarząd zwykły.

Co to oznacza? Zarządca ma pełen dostęp do dokumentów spółki i prawo do zawierania nowych umów oraz do rozwiązywania umów dotychczasowych. Ma możliwość dokładnego prześledzenia losów całego dotychczasowego majątku spółki. Jeśli uzna, że zmiana właściciela jakiegoś składnika majątku miała za cel uniemożliwienie egzekucji długów, to zarządca może (i powinien) skorzystać z tzw. skargi paulińskiej lub skorzystać z prawa do rzeczy (ius ad rem).

W skrajnym przypadku może się okazać, że mieszkańcy Legionowa będą musieli dzięki prezydentowi i staroście po raz drugi zapłacić za „usługi” Radia Hobby (zarówno UML jak i SP były świadome toczących się przeciw Hobby egzekucji, mimo tego zawierały umowy pozwalające uniknąć skutecznej egzekucji).

Ostatni akt

Wszystkie „interesa” rodziny prezesa toczą się w najlepsze pod dwoma warunkami:

 •  prezes ma kontrolę nad koncesją (właśnie ją utracił na rzecz zarządcy przymusowego),
 •  spółka Hobby Sp. z o.o. nie może upaść.

Pierwszym ciosem dla interesów było wprowadzenie zarządu przymusowego. Misternie realizowany plan „biznesu po trupach” rozleciał się jak domek z kart. Zewnętrzny, kontrolowany przez sąd zarządca może badać i weryfikować zawierane umowy. Może sprzedać spółkę albo co gorsza złożyć wniosek o upadłość, co w obu przypadkach oznacza utratę koncesji na prowadzenie radia. Udziałowcy spółki i jej zarząd wiedzą, że to może również oznaczać pozbawienie ich majątku, a nawet zakończyć się spowiedzią przed prokuratorskim obliczem… to może być aż nadto silna motywacja do podejmowania działań podpadających pod przepisy Kodeksu Karnego.

Drugim ciosem dla prezesa jest wniosek, złożony w IX Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ, o upadłość likwidacyjną spółki Hobby Sp. z o. o. Wniosek został złożony 20 czerwca 2012 r. Sygnatura akt IX GU 52/12.

 

8 komentarzy(e) do “Łabędzi śpiew Radia Hobby

 1. PanToranaga
  1

  Treściwie i przejrzyście.Zobaczymy co dalej.Gratuluje rzetelnego podsumowania.

 2. 2

  A teraz sprawdźcie kto jest prezesem fundacji Emanio Arcus, z którą zawzięcie współpracują lokalne samorządy (reklama na stronie Radio Hobby jak dobrze poszukać).

  • 3

   Próbowano mnie zastraszyć, by teksty o zielonej mocy zniknęły z serwisu. Ponieważ teksty pozostały poradzono sobie poprzez założenie drugiej fundacji.

   Samej fundacji nie będę piętnował tylko z powodu osoby pani prezes.

 3. 4

  W radiu kilka ostatnich dni ostro nakręcali na jakieś dzisiejsze spotkanie (godz.
  19:00) z Emanio Arcus w sprawie dofinansowań.

 4. 6

  No tak, artykuł zupełnie przyzwoity ;-) o nieprzyzwoitej tematyce.
  W Sądzie, zarówno w Legionowie jaki i na Pradze nikt nie wie o ustanowieniu Zarządu przymusowego a tym bardziej syndyka a chętnie poznałbym namiary do niego. Może ktoś pomoże….

 5. 7

  No i cisza w temacie, a pół roku już mija.

 6. 8

  Właśnie dostałem plik ulotek, że Burmistrz Dzielnicy Bemowo Patronuje akcji Solarna Dzielnica fundacji emanio arcus, a pierwszy nabór wniosków odbędzie się 14 stycznia w godzinach 10-19 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy. Oznacza to, że kolejny samorząd wspiera szemrane interesy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>