Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Legionowo również ma swojego ministra Nowaka | Legionowo

Legionowo również ma swojego ministra Nowaka

| władze i inne instytucje
Roman Smogorzewski i nieujawniony zegarek

Ustawodawca wprowadzając, w 1998 roku, wymóg wypełniania i upubliczniania  swoich oświadczeń majątkowych uznał, że będą one dobrym sposobem na ukrócenie wszelkiej maści łapówkarstwa. Początkowo oświadczenia, w latach 1998-2002, majątkowe składane przez samorządowców były czystą fikcją. Owa fikcja polegała na tym, że treść składanych oświadczeń objęta była tajemnicą służbową.

Stan majątku osób zarządzających samorządami oraz stanowiących lokalne prawo pozostawał słodką korupcyjną (lub nie) tajemnicą samego zainteresowanego oraz urzędu miasta/gminy, starostwa lub urzędu marszałkowskiego. Społeczny czynnik kontrolny nie mógł w ogóle uczestniczyć w procesie eliminowania łapówkarstwa z życia urzędowego.

Na szczęście począwszy od 1 stycznia 2003 r., sytuacja w tym zakresie uległa poprawie. Oświadczenia majątkowe stały się jawne. Dodatkowo zmianom uległy sankcje wynikające z niezłożenia lub fantazjowania w oświadczeniu majątkowym. Od tego dnia obywatele dostali do ręki realne narzędzie do tępienia korupcji w swych lokalnych społecznościach.

Cała idee fixe funkcjonowania oświadczeń majątkowych polega właśnie na czynniku społecznej kontroli prawdziwości danych wpisywanych przez radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków oraz dyrektorów i kierowników w urzędach. Oczywiście oświadczenia składane przez lokalnych polityków podlegają kontroli przez przewodniczących rad,/wójtów/burmistrzów/prezydentów/wojewodów. Niestety jak pokazują przykłady legionowskiego ratusza ta kontrola jest fikcją (vide radny, który zapomniał, że posiada dom; prezydent, który zapomniał, że wziął kredyt).

Następnie oświadczania są kontrolowane przez urzędy skarbowe i CBA. W tym wypadku kontrola jest również iluzoryczna. Skarbówki wyłapują co najwyżej przypadki, gdy dochody z PITów nie pokrywają się z majątkiem zadeklarowanym w oświadczeniu… A ponieważ w oświadczeniach zazwyczaj nie pojawiają się składniki majątku uzyskane drogą korupcyjną, tak więc zazwyczaj  kontrola skarbówki nic nie wykazuje. W praktyce zarówno skarbówka jak i CBA wnikliwie przygląda się oświadczeniem, w momencie gdy otrzymują sygnały albo o operacjach korupcyjnych, albo o rozbieżnościach pomiędzy majątkiem ujawnionym w oświadczaniu, a tym rzeczywistym.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski wziął przykład z byłego ministra Sławomira Nowaka. podobnie jak Nowak Smogorzewski pominął w swym oświadczeniu majątkowym zegarki.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski wziął przykład z byłego ministra Sławomira Nowaka. podobnie jak Nowak, Smogorzewski pominął w swym oświadczeniu majątkowym fakt posiadania drogiego zegarka. Sprawę opisała Gazeta Powiatowa.

Dlatego to na społeczeństwie spoczywa w praktyce cały ciężar prowadzenia rzetelnej kontroli oświadczeń majątkowych. To my, szarzy Kowalscy i Nowakowie, możemy albo biernie się przyglądać korupcji samorządowej (i w ten sposób ją wspierać), albo możemy powiedzieć jasno i klarownie np. tak: „Prezydent Smogorzewski ma składniki majątku, które nie zostały wykazane w oświadczeniu majątkowym, mimo że prezydent miał prawny obowiązek je wykazać”. Taki sygnał musi zostać następnie dokładnie zbadany przez skarbówkę oraz przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Właśnie tego typu sygnał ujawnia legionowska Gazeta Powiatowa. Dlatego gorąco zachęcamy do lektury artykułu, który ukaże się w najbliższym wydaniu Powiatowej.

Artykuł pt.: „Roman Smogorzewski – dlaczego ukrył zegarek?” jest już dostępny na stronie internetowej Gazety Powiatowej.

2 komentarzy(e) do “Legionowo również ma swojego ministra Nowaka

  1. Pingback: Dlaczego Roman Smogorzewski zataił zagarek? | Legionowo.Pomagam.PL

  2. Pingback: Dlaczego Roman Smogorzewski zataił zagarek? | Legionowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>