Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Legionowski 1 procent | Legionowo

Legionowski 1 procent

Wpis dot. organizacji, która nie jest uprawniona do otrzymania 1% podatku za rok 2011

Wpis dot. organizacji, która nie jest uprawniona do otrzymania 1% podatku za rok 2011

Wielkimi krokami zbliża się finał corocznej akcji pt. „co wpisać w PITa”. Bezduszna machina skarbowa wymaga od maluczkich obywateli wyspowiadania się z każdego zarobionego grosika, by zgarnąć swoją dolę.

By niedola podatników była odrobinkę mniejsza, miłościwe władze pozwoliły obywatelom wprost zdecydować na jaki słuszny cel przekażą 1% swojego podatku. Od tego momentu Ci podatnicy, którzy wskazali jakiej organizacji i na jaki cel przeznaczają 1% zaczęli zdecydowanie częściej się uśmiechać i dostrzegać dobro we współziomkach.

Legionowski Papa Smerf postanowił pomóc mieszkańcom Legionowa uśmiechać się. W tym celu na ratuszowej stronie wysmerfowano zakładkę „1% podatku”. Ale jak to zwykle bywa z dziełami firmowanymi przez ratuszowych smerfów coś musiało być nie tak.

Okazuje się, że ratuszowa strona zawiera dwa błędy.

Błąd pierwszy może zniechęcać mieszkańców do przekazywania 1%5 podatku w przyszłości.

Okazuje się, że na jedyne 18 organizacji, które dane znalazły się na wspomnianej stronie jest jedna, która nie jest uprawniona do otrzymania 1% podatku za rok 2011. Lista organizacji uprawnionych została ogłoszona na stronie Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Na ogłoszonej przez ministerstwo liście zabrakło promowanej przez legionowski ratusz Fundacji FUN KAYAK. Zgodnie z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oznacza to, że promowana przez ratusz fundacji nie otrzyma żadnych pieniędzy z 1% (nawet jeśli podatnicy ją wskażą).

 

Wpis dot. organizacji, która nie jest uprawniona do otrzymania 1% podatku za rok 2011

Wpis dot. organizacji, która nie jest uprawniona do otrzymania 1% podatku za rok 2011

Wyobraźmy sobie Jana Nowaka, który w swym PIT-cie wskaże właśnie tę fundację jako beneficjenta 1% podatku. Potem za kilka miesięcy dotrze do fundacji i zapyta „A na co wydaliście środki z 1% podatku”. W fundacji Nowak dowie się, że żadnych pieniędzy z 1% podatku nie dostali. Raczej wątpliwe by Nowak w przyszłości zdecydował się wspierać zarówno tę fundacji… jak i jakąkolwiek inną.

Urzędniku jeśli już jakiś pomysł przychodzi ci do głowy, zanim go zrealizujesz zerknij łaskawie do obowiązujących w tym kraju aktów prawnych, a potem aktualizuj informacje które podajesz. Twoje działania w takiej formie zamiast pomagać organizacjom szkodzą im.

Drugi błąd to już jawne łamanie przepisów prawnych, a dokładniej ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych.

Legionowski prezydent idzie śladami nijakiego pana Rydzyka z Torunia i sam nawołuje do przeprowadzenia nielegalnej zbiórki publicznej. Ratusz bowiem opublikował na swojej stronie internetowej numer rachunku bankowego, na który można wpłacać pieniądze na rzecz jednego dziecka. Zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy oraz przepisami rozporządzenia MSWiA z dnia 6 listopada 2003 r., w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami podanie do publicznej wiadomości numeru konta organizacji wraz z określeniem celu (tu wpłata na rzecz konkretnego dziecka) jest jak z bicza strzelił zbiórką publiczną, na przeprowadzenie której wymagane jest uzyskanie zgody. W tym wypadku naruszono § 1 ust. 1 rozporządzenia:

§ 1. Zbiórka publiczna ofiar w gotówce może być przeprowadzona w formie:
1) dobrowolnych wpłat na konto, założone osobno dla każdej zbiórki publicznej przez przeprowadzającego zbiórkę publiczną;

Dodatkowo apel dotyczący zbiórki publicznej publikowany jest na oficjalnych stronach UML. To może świadczyć o kolejnym naruszeniu prawa. Tym razem chodzi o

§ 3. 2. Zbiórek   publicznych nie przeprowadza się w urzędach administracji publicznej, na terenie szkół i placówek oświatowych,  na  terenach i w obiektach pozostających w zarządzie Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo Ministra Obrony Narodowej.

Ustawa została złamana, ponieważ nie UML przy apelu nie podał, ani numeru zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, ani okresu w jakim zbiórka ma być przeprowadzona – czyli żadnych podstawowych danych pozwalających zweryfikować legalność prowadzonej akcji.

 

Zainteresowanych odsyłam do odpowiedzi MSWiA na interpelację poselska w tej sprawie (link zawiera treść zarówno interpelacji jak i odpowiedzi MSWiA).

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/INTop/04264

Stanowisko organów państwowych (oraz wyroki sądowe) jest jednoznaczne. UML naruszył przepisy wspomnianych aktów prawnych. Należy więc oczekiwać w przypadku kierownictwa UML analogicznego postępowania jak w sprawie zbiórki na rzecz pewnej rozgłośni radiowej prowadzonej przez pana Tadeusza Rydzyka z Torunia.

5 komentarzy(e) do “Legionowski 1 procent

 1. 1

  No niemożliwe, błąd na stronie Smerfów…dobrze, że wioskowy głupek nigdy się myli i np. nie udowadnia, że smerfy namawiają do przekazania 15 podatku!!!

  • 2

   Problem w tym, że od urzędnicy wymagają od nas bezwzględnego poszanowania prawa, sami mając to samo prawo w głębokim poszanowaniu.

   Jesli ktoś pcha się do władzy to mamy prawo oczekiwać pd niego poszanowania dla elementarnych norm. Jeśli władza nie potrafi ich zachować społecznym obowiązkiem jest najpierw ją upomnieć, a jeśli to nie pomoże to zmienić.

   Takie same prawa przysługują wioskowemu głupkowi i genieszowi :)

  • 3

   Izo, fakt pisząc tekst mylnie napisałem 15 podatku, zamiast 1% podatku. Dziękuje za wskazanie pomyłki, została poprawiona.

 2. nie jestem fanem Romka
  4

  Sprawa jest o tyle dziwna że legionowski ratusz zatrudnia prawnika(ów).Brak kompetencji i byle jakość zaczyna cechować obecną władzę firmowaną znaczkiem PO w Legionowie i powiecie.

 3. 5

  Legionowski ratusz potrzebuje jedynie sukcesów lokalnych organizacji. Te sukcesy chętnie potem pokazuje jako własne, mimo że niejednokrotnie kłody pod nogi urzędnicy rzucali.
  Niby jest rada… ale to fasadowa instytucja. Jak miasto rzeczywiście zna działające organizacje świadczy chociażby strona, o której Pan napisał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>