Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Niekompetencja Straży Miejskiej w Legionowie | Legionowo

Niekompetencja Straży Miejskiej w Legionowie

Fotoradar przy ul. Kwiatowej w Legionowie

Straż Miejska naprawdę „ciężko” zapracowała sobie na dzisiejszy wpis. W ostatnim czasie każdy kontakt z legionowską SM obnażał niekompetencję tej służby. Więc zacznę od początku.

Epizod I – FOTORADARY

W piątek 7 maja na Kwiatowej SM postanowiła rozstawić stanowisko do zarabiania kasy. Automacik zdjęciowy postawiono na trójnogu (nie wiem czy na prace urządzenia ma wpływ odpowiednie wypoziomowanie, ale w tym wypadku sprzęt był postawiony niebywale niedbale). Sami strażnicy postanowili schować się z w krzakach w bocznej uliczce. (30 kwietnia stali mniej więcej w tym samym miejscu, ale radiowóz stał obok i był z daleka widoczny).

Fotoradar przy ul. Kwiatowej w Legionowie

Fotoradar przy ul. Kwiatowej w Legionowie

Takie ustawienie sprzętu jednoznacznie wskazuje na intencje zarobkowe SM. Na efekty takiego zachowania nie trzeba było czekać – kierowcy w ostatniej chwili ostro hamowali lub próbowali się na silę wcisnąć do kolumny – czym stwarzali niebezpieczne sytuacji. Strażnicy zaś stali za krzakami i z dumą przyglądali się swojemu dziełu zniszczenia, zapominając, że nadrzędnym działaniem organów kontrolnych jest nie prowokowanie sytuacji niebezpiecznych!

Stanowisko do golenia kierowców nie było w żaden sposób oznakowane (podobnie było 30 kwietnia), mimo, że SM jasno mi powiedziała, że mają taki prawny obowiązek. Dlatego też w piątek zawróciłem do stanowiska SM i zapytałem strażnika, dlaczego nie ma oznakowania punktu kontroli usłyszałem najpierw: „Tabliczki miasto monitorowane wiszą przy wjeździe do miasta”. Odpowiedziałem, że po kontroli z ubiegłego tygodnia rozmawiałem z SM na ten temat i zgłaszałem, że wjazd do Legionowa od strony Warszawy nie jest w ogóle oznakowany. Usłyszałem: „Wiem, że tam nie ma tablic, ale ja Panu nie kazałem wjeżdżać od tamtej strony”. Strażnik zatem jasno przyznał, że fotoradar stoi tam niezgodnie z przepisami!

Co ciekawe we wtorek 11 maja na Kwiatowej pojawiły się specjalne znaki informujące o możliwości kontroli foto radarowej – komenda SM przyznała się do swoich nielegalnych działań?

Epizod II – KONTROLA MIEJSC DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Po opisanej powyżej sytuacji zgłosiłem się do komendy SM (telefonicznie). Rozmowa była emocjonująca – dyżurny strażnik „wił się w zeznaniach” próbując ze wszelką cenę nie przyznać do błędu SM. Nieoczekiwanie jednak dyżurny wypalił, że SM sumiennie kontroluje np. czy nie są zajmowane miejsca dla niepełnosprawnych. Odparłem, że chyba nie za bardzo, bo przy starostwie tego nie robicie. Dyżurny odparł, że właśnie pod starostwem mają wiele interwencji w sprawie parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, ponieważ mają stamtąd wiele zgłoszeń i wewnętrzne zalecenie. Odpowiedziałem, że mam pismo podpisane przez Komendanta SM, który pisze, że SM nie ma podstaw prawnych do kontrolowania parkingu pod starostwem, bo to teren prywatny. Dyżurny kilkakrotnie pytał, czy na pewno mam pismo od ich Komendanta.

Treść listu Komendanta:

Szanowny Panie Łukaszu
w związku z Pana informacją dot. samochodów FIAT WL 59985, BMW WU 68158, OPEL WL 77500 oraz RENAULT WL 82073 stojących na miejscach dla inwalidów na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Legionowie uprzejmie informuję, że teren o którym Pan wspomina nie należy do drogi publicznej i zgodnie z art. 98 Kodeksu wykroczeń Straż Miejska lub Policja może podejmować interwencje jeśli jest realne (nie hipotetyczne) zagrożenie w ruchu drogowym. Samo parkowanie w ww. miejscu nie wyczerpuje znamion wykroczenia i nie mooże być ścigane przez Straż Miejską. Z tego co mi jest wiadomo obecnie trwają prace nad zmianą przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym i po zmianach przepisów można będzie podejmować tego typu interwencje.
z wyrazami szacunku
Komendant Straży Miejskiej
Ryszard Gawkowski

Rodzą się zatem pytania:

Dlaczego Straż Miejska interweniuje (i zapewne nakłada mandaty) nie mając do tego podstaw prawnych?

lub (jeśli są podstawy prawne do interwencji przy starostwie)

Dlaczego Komendant Straży Miejskiej w Legionowie pisze nieprawdę w pismach do obywateli?

Nie biorę pod uwagę, że dyżurny Straży Miejskiej kłamał w tej sprawie (bo jaki miałby w tym cel??)

Epizod III – SOBOTNIA INTERWENCJA SM PRZY TARGOWISKU

Czarę goryczy przelała jednak interwencja 4 strażników, która miałem nieszczęście obserwować w ostatnią sobotę przy targowicy. Na podstawie tego co wtedy zobaczyłem zastanawiam się, czy ci ludzie maja jakiekolwiek pojęcie o kierowaniu ruchem, o przepisach drogowych, itd.

W okolicach sobotniego południa ul. Piotra Wysockiego jest prawie nieprzejezdna. W ostatnim czasie ze względu na remont Sobieskiego i beztroskę kierowców jest praktycznie nieprzejezdna. Więc gdy w sobotę zobaczyłem tam strażników myślałem, że moje zdanie o nich zdecydowanie „in plus” się poprawi… Wydawało mi się, że naprawdę nie sposób „spierdzielić” takiej w sumie prostej interwencji. Jednak tym 4 „zuchom” z legionowskiej SM udało się koncertowo sprawę zawalić…

Zatamowana ulica (uwaga na czas remonto dwukierunkowa) jedni próbują wyjechać, inni cały czas wjeżdżają – rozwiązanie zatem jest proste: zatamować ruch wjeżdżających (wystarczyło skierować ich dalej) a zator sam by się rozładował. Na miejscu było w sumie 4 strażników, więc mogliby spokojnie nawet pokierować ruchem… W sumie proste!

Co zrobili strażnicy – jeden stanął (S1) na końcu zatoru i mówił kierowcom, żeby zawracali, bo dalej się już nie pojedzie (kierowca, który dojechał w to miejsce widział dokładnie co się dzieje). Drugi strażnik (S2) cofnął się w kierunku wjazdu do wysockiego (ale do samego wjazdu od Piłsudskiego nie doszedł, bo i po co). Zgadnijcie co ten drugi strażnik robił. Jeśli myślicie, że nakazywał zawracać jadącym w kierunki zatoru kierowcy to chyba przeceniacie jego możliwości. Otóż dzielny zuch kazał kierowcom jechać dalej – czyli na zator!!! Dwójka pozostałych strażników (S3 i S4) biegała bezładnie wzdłuż zatoru.

Obserwowałem ten cyrk przez kilka minut. W tym czasie do S1 dojechała Honda. S1 kazał kierowcy Hondy zawracać, co też kierowca próbował zrobić – na ile mógł cofnął się i próbował zawrócić. Jednakże manewry uniemożliwiały mu osoby, którym S2 kazał jechać dalej. Więc biedak z włączonym wstecznym i kierunkowskazem stał i czekał na możliwość zawrócenia.

Inni kierowcy, próbowali zaś objechać Hondę z prawej i lewej – zupełnie uniemożliwiając jej jakikolwiek ruch. S1 stał i gapił się na całą sytuacje i dosłownie nic nie robił – nie kazał innym zawracać, bo i po co, nie próbował odblokować obcego po i po co. Wreszcie zdesperowany kierowca Hondy wyszedł z samochodu i próbował wpłynąć na tych jadących z tyłu, by przynajmniej go nie omijali, albo przynajmniej nie dojeżdżali do zderzaka – wtedy spokojnie zawróci. Jeśli myślicie, że S1 lub S2 zareagowali na tę sytuację to jesteście w błędzie! S2 puszczał innych do przodu S1 gapił się na coraz większy zator.

Jedyną osobą, której naprawdę zależało na rozwiązaniu tej sytuacji, był jakiś cywil, który stanął przy wjeździe w Wysockiego i informował kierowców, że droga jest nieprzejezdna. On jeden zrobił więcej dla uratowania całego ambarasu niż 4 opłacanych z naszych podatków miejskich „zuchów”.

Po kilku minutach Strażnicy miejscy nieśpiesznie odjechali, pozostawiając Wysockiego w gorszym stanie niż zanim przyjechali…

4 komentarzy(e) do “Niekompetencja Straży Miejskiej w Legionowie

 1. 1

  Długo obserwowałem z dala. Ale chyba idzie ku lepszemu. Z tego co słyszałem Straż została zasilona nowym – komendantem, zastępcą …. ?
  Niedługo wybieram się do Legionowa to może będę miał okazje się sam przekonać.

  Pozdrawiam
  GT

 2. 3

  Nic nie zrobi,Mieli stać na posterunkach i też ich nie ma,bo nowy ich nie sprawdza.Widzę jak 2 z doblo wije się w ukropie żeby za 10 ósma zniknąć z przejścia,nie puszczam już synka samego bo widzę z okna że się zwijają a boję się o dziecko,przeprowadzam je i z wywieszonym językiem biegne na autobus.

 3. Pingback: Kto w Legionowie wymusza pierwszeństwo? | Legionowo.Pomagam.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>