Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Polonia białoruska w Jachrance | Legionowo

Polonia białoruska w Jachrance

| foto, sport i wypoczynek

Blisko trzydzieścioro młodych ludzi z okolic białoruskiego Brasławia spędziło 10 dni na terenie powiatu legionowskiego w ramach akcji „Lato z Polską”.

Uczestnicy kolonii podczas wizyty w Belwederze

Uczestnicy kolonii podczas wizyty w Belwederze (aut. zew.)

Organizatorem ich pobytu w Jachrance na terenie gminy Serock był Powiat Legionowski we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Uczestnikami były dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat.

Na początku pobytu młodzi goście zwiedzili Serock i spotkali się z serockimi samorządowcami. Atrakcją był również rejs statkiem „Albatros” po Jeziorze Zegrzyńskim. Zorganizowano dla nich wycieczkę do Warszawy, gdzie  młodzież zwiedziła Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Centrum Nauki „Kopernik”. Młodzież odwiedziła również inne ciekawe miejsca na Mazowszu: Pułtusk, Żelazową Wolę. Młodzi ludzi zawitali również na tereny tzw. księstwa łowickiego, gdzie zobaczyli Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie.

Rejs statkiem "Albatros" po jez. Zegrzyńskim

Rejs statkiem "Albatros" po jez. Zegrzyńskim (aut. zew.)

Młodzi Polacy byli zapraszani na domowe obiady przez mieszkańców gminy Serock. W ramach atrakcji młodzież uczestniczyła w dyskotece, projekcji filmów, seansie kinowym, szaleństwach na basenie w Nowym Dworze Mazowieckim oraz zabawie w parku linowym w Józefowie. WOPR przygotował również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i korzystania ze sprzętu ratunkowego.

Pogodny wieczór w CSK Jachranka

Pogodny wieczór w CSK Jachranka (aut. zew.)

Na zakończenie pobytu w Polsce grupa polonijna z Białorusi na zabawie pożegnalnej zaprezentowała fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, wiersz Wł. Bełzy „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” oraz J. Tuwima „Warszawa”. Odśpiewano wspólnie „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” oraz odtańczono poloneza.

Na pamiątkę pobytu w Polsce uczestnicy otrzymali upominki promujące powiat legionowski oraz albumy o Warszawie, dzieje Polski i encyklopedie szkolne.

Instruktaż udzielanie pierwszej pomocy

Instruktaż udzielanie pierwszej pomocy (aut. zew.)

Organizatorzy kolonii pragną podziękować:

  •  władzom Miasta i Gminy Serock, za przyjęcie grupy w urzędzie oraz zorganizowanie wycieczki po Serocku i rejsu statkiem po Narwi,
  • rodzinom, które gościły grupę w swoich domach oraz dla Artura Borkowskiego, który był głównym organizatorem pobytu grupy oraz ich opiekunów u rodzin,
  • młodzieży z Serocka, Janówka i Krubina, przede wszystkim Oli Waliszkiewicz, Paulinie Zalewskiej, Kamilowi Rafalskiemu, za zorganizowanie pogodnych wieczorów i wspólną zabawę,
  • ratownikom Legionowskiego WOPR-u za nieodpłatne zajęcia z pierwszej pomocy,
  • nauczycielom LO im. Konopnickiej w Legionowie, PZSP w Legionowie, PZSP w Serocku, którzy jako wolontariusze pomogli w opiece, w szczególności Irenie Żelichowskiej, Elżbiecie Pietrzak, Jarosławowi Czyżewskiemu, Annie Gogolewskiej, Barbarze Chudolińskiej, Jolancie Magda, Iwonie Lewandowskiej, Jolancie Bandurskiej, Małgorzacie Piwowarczyk.

Z Polonią białoruską spotkali się: Janusz Kubicki, Artur Borkowski- obaj ze Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz Władysław Krawczuk (Prezes Krajowego Stowarzyszenia Brasławian).

Wszystkie fotografie: Starostwo Powiatowe w Legionowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>