Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Referendum w sprawie PEC coraz bliżej | Legionowo

Referendum w sprawie PEC coraz bliżej

W marcu Rada Miasta Legionowo  zdecydowała o sprzedaży miejskiej spółki ciepłowniczej. Dokładnie o sprzedaży 85% miejskich udziałów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Sprzeciwiający się sprzedaży radni i członkowie opozycyjnego PIS rozpoczęli starania o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji PEC. 12 maja do prezydenta Romana Smogorzewskiego wpłynęło zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum. Rozpoczęto zbieranie podpisów pod wnioskiem, których zgodnie z prawem musi być co najmniej 4167.

Przeciwnikom prywatyzacji udało się uzyskać, pod swoim wnioskiem, poparcie  5776 mieszkańców miasta. 8 lipca do legionowskiego ratusza dostarczono wniosek referendalny wraz z podpisami.

W ubiegłą środę, 27 lipca, miejscy radni powołali specjalną komisję do sprawdzenia złożonego wniosku (obliguje ich do tego prawo). W skład komisji weszli: Tadeusz Szulc, Paweł Lewandowski, Agata Zaklika, Konrad Michalski oraz Janusz Klejment. Jeśli weryfikacja wniosku będzie pozytywna, to w ciągu 30 dni radni muszą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Referendum musi się odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania uchwały RM w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Referendum w sprawie „PEC” będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych mieszkańców. Okazuje się, że kalendarz sprzyja przeciwnikom prywatyzacji. Jest bowiem duża szansa na przeprowadzenie referendum łącznie z jesiennymi wyborami parlamentarnymi, które prawdopodobnie odbędą się 9 października. Legionowscy spółdzielcy obawiają się prywatyzacji PEC. Ponieważ ich głos w Legionowie jest praktycznie decydujący, możliwy jest wynik referendum, który zakaże prywatyzacji PEC.

Czy ekipa Smogorzewskiego będzie teraz próbowała tak zagrać terminami, aby referendum lokalne odbyło się w innym terminie niż wybory parlamentarne. Tak, żeby nie trzeba było przejmować się negatywnym dla siebie wynikiem referendum (np. z powodu nieważności referendum)?

Czy prezydent Smogorzewski w imię zdobycia dodatkowych funduszy (za sprzedaż PEC) narazi mieszkańców na dodatkowe wydatki związane z niepokryciem się terminów wyborów i referendum?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>