Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Skok na przedszkole | Legionowo

Skok na przedszkole

Opowiem Wam historię. Otóż… Krewna kogoś WAŻNEGO postanowiła uruchomić przedszkole i/lub żłobek. Ponieważ niepubliczną edukacją owa osoba zajmuje się od lat, to wie, że taka inwestycja wiąże się z wieloma nakładami (odpowiedni budynek, plac zabaw),a do tego wieloma zezwoleniami, papierkami ( sanepid, straż pożarna, starostwo, etc.). Czas oczekiwania na wszystkie zgody i papiery to czasem 5-8 miesięcy… a czynsz za budynek trzeba płacić…

Jednym słowem, trzeba sporo wyłożyć na start…

Ale jeśli jesteś bliskim WAŻNEGO, który w dodatku firmuje wiele poczynań miłościwie nam panującego ratuszowego gospodarza to niekoniecznie trzeba inwestować góry pieniędzy na uruchomienie kolejnego przedszkola.

Skok na przedszkole

Wystarczy ulokować swoje przedszkole w budynku działającego już miejskiego przedszkola miejskiego, które… zostanie wyeksmitowane do nowo budowanego budynku  przy SP2 (szkoła słynna z przemocy i kiepskich wyników uczniów).

Widok na budynek Przedszkola Miejskiego nr 2 w Legionowie

Widok na budynek Przedszkola Miejskiego nr 2 w Legionowie

Dzięki temu przedszkole krewnej kogoś WAŻNEGO będzie miało za darmochę w pełni zaadaptowany budynek oraz nowy, wypasiony i sfinansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej plac zabaw. Do tego będzie mogło szybciutko ogłosić nabór, a grube tysiące złotych zostaną w jej  kieszeni. Co więcej nowe przedszkole zyska również znany już rodzicom adres… a to kolejna wymierna korzyść.

Miasto tak bardzo chce wpierać biznes bliskich WAŻNEGO, że wymyśla genialny fortel z przetargiem na najem budynku po dotychczasowym przedszkolu. Wymyślono więc doskonały tytuł przetargu. Tytuł, który ma odwracać uwagę i sprawić, że do przetargu nikt poza bliskimi WAŻNEGO nie wystartuje.

Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie

Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie

I tak oto urzędnicy wystawili budynek dotychczasowego przedszkola wraz z otaczającym go placem zabaw do przetargu jako GRUNT. Urzędnicy wiedzą, że ostatnie ich przetargi na sprzedaż prawdziwych gruntów (działek niezabudowanych) budziły praktycznie zerowe zainteresowanie potencjalnych nabywców. Posłużyli się więc fortelem i ukryli przedszkole pośród chaszczy, traw i nieużytków…

Specjalne warunki przetargu

Pod kątem WAŻNEJ skonstruowano również inne warunki przetargu – ważna płaci tylko czynsz (ok 10 000 zł miesięcznie). Poza tym nie musi się przejmować niczym innym. W ramach czynszu miasto:

 • ubezpieczy nieruchomość,
 • opłaci wszystkie media (prąd, woda, etc),
 • naprawi wszystkie usterki,
 • naprawi sprzęt na placu zabaw,
 • itd.

Dlaczego tak będzie. Przetarg musi określać  wszystkie istotne warunki związane z przedmiotem, którego dotyczy. Te wymienione powyżej są istotne i zwyczajowo pokrywa je najemca bez możliwości rozliczenia w czynszu. W przypadku tego przetargu nie wskazano, że to najemca będzie je ponosił. Zatem w umowie dzierżawy nie mogą się one  znaleźć. Krewna WAŻNEGO nie będzie za nie płaciła.

Reasumując kierowane przez Smogorzewskiego miasto będzie dotować prywatny  biznes krewnej WAŻNEGO. I w przypadku jeśli koszt ubezpieczenia, mediów i napraw przekroczy 10 tys. zł to różnicę pokryje miasto, nie zarabiając na tej transakcji.

Plac zabaw przy PM nr 2 w Legionowie

Plac zabaw przy PM nr 2 w Legionowie

Przepis na przekręt?

Majstersztyk w swojej prostocie. Budujemy nowe przedszkole, żeby nie było, że miasto wyrzuci dzieci z istniejącego przedszkola miejskiego na zbite, małe pysie.  Ogłaszamy przetarg tak, aby nie wzbudzić zainteresowania innych kupców, poza naszym krewnym.  Stary budynek z wyposażeniem dzierżawimy krewnej kogoś WAŻNEGO na śmiesznych warunkach, które w żaden sposób nie zabezpieczają interesów miasta, a tym samym interesów jego mieszkańców. Bo czy ktoś chce dokładać do czyjegoś prywatnego interesu.

Krewna WAŻNEGO zyskuje dużą przewagę konkurencyjną nad innymi prywatnymi przedszkolami w Legionowie . Tym atutem jest duży, odnowiony budynek – przystosowany pod przedszkole. Dodatkowo wykonany za publiczne pieniądze piękny plac zabaw, który podobno ma być ogólnodostępny (tak jest w warunkach przetargu). Ale nikt nie dopisał istotnych uszczegółowień np.:

 • ogólnodostępny odpłatnie czy za darmo?
 • ogólnodostępny przez godzinę na dobę czy przez dwie godziny w miesiącu?

Sama ogólnodostępność nie załatwia sprawy, bo może być dowolnie interpretowana.

Kto straci?

Na biznesie krewnej WAŻNEGO stracą wszyscy mieszkańcy, którzy ze swych podatków będą zmuszeni dotować jej działalność (przemawiają za tym warunki przetargu). Wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na unieważnieniu tego przetargu-bubla.

Ale ponieważ ratuszowi gospodarze na głos ludu spoglądają tylko raz na cztery lata przy okazji wyborów, więc powinniśmy apelować do grupy, która również ma wiele do stracenia na takich układach. Właściciele pozostałych prywatnych przedszkoli powinniście stanąć wszyscy do tego przetargu i walczyć o jego wygranie.

 

Dodatkowe informacje (na podstawie innych przetargów na najem nieruchomości ogłaszanych przez UM Legionowo)

Przykłady tytułów dotychczasowych przetargów:

 • Przetarg ustny nieograniczony (licytacja) na wydzierżawienie, na okres 30 lat, gruntu zabudowanego zabytkowym budynkiem dawnego kasyna oficerskiego
 • Wykaz przeznaczonego do wynajmu budynku użytkowego

Przykłady zapisów w pozostałych przetargach na najem organizowanych przez UML:

 • Przyszły Najemca zobowiązuje się dokonywać we własnym zakresie i na własny koszt wszelkich napraw i remontów bieżących, które okażą się konieczne w czasie trwania umowy najmu.
 • Na wykonanie prac koniecznych do przystosowania pomieszczeń w budynku do nowych warunków eksploatacyjnych i sposobu użytkowania przez Najemcę wymagana jest pisemna zgoda Wynajmującego.
 • Prace Najemca wykonywał będzie własnym kosztem i staraniem bez żądania od Wynajmującego zwrotu nakładów przy wykonaniu tych prac.
 • Najemca zobowiązuje się do ubezpieczenia lokali od kradzieży, pożaru i innych zdarzeń losowych.
 • Po upływie okresu najmu Najemca zrzeknie się nieodpłatnie prawa do zwrotu nakładów, jakie poniesie przy wyposażeniu lokali.

 

9 komentarzy(e) do “Skok na przedszkole

 1. 1

  Lokalny układ ma się jak widać dobrze. A my won do roboty w Warszawie.

 2. 2

  Nie mogę nigdzie znaleźć tego przetargu. Więc wygląda na to, że nie ma sprawy.

 3. 4

  Panie Łukaszu miasto na swojej stronie napisało, że to co powyżej to nieprawda. Jak się Pan do tego ustosunkuje?

  • 5

   Witam,

   Pani Magdo jako pierwsza sprawę dziwnego „przejęcia” budynku po Przedszkolu Miejskim nr 2 wzmiankowała Gazeta Powiatowa w art. „Lifting oświaty”.
   Jak pisałem samo ogłoszenie nie przypadkowo otrzymało taki, a nie inny tytuł, mimo, że tytuły innych tytułów przetargów na najem nieruchomości są bardzo szczegółowe.
   Nie przypadkowo określono również takie, a nie inne warunki samego przetargu, mimo że warunki innych przetargów jasno dookreślą istotne warunki przetargu (np. konieczność ubezpieczenia, konieczność ponoszenia opłat za media, brak możliwości rozliczenia nakładów, etc).

   pozdrawiam,
   Ł

 4. Roman Mikulski
  6

  W pełni zgadzam się z Panem Łukaszem.
  Roman Mikulski

 5. 7

  Jak widać w UM jest sitwa, podobna sprawa przyjęcia do nowo budowanego przedszkola nr 7 bez żadnego ogłoszenia, widać, że rządzi miastem zgraja nieodpowiedzialnych pozbawionych ludzkich zachowań gburów. Dla takich jest istotna sitwa, a nie uczciwość i przejrzystość działania! Skandal

 6. 8

  Jakie są wyniki tego przetargu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>