Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Urząd miasta żąda cenzury. Wspiera go dyrektor OKE | Legionowo

Urząd miasta żąda cenzury. Wspiera go dyrektor OKE

| edukacja
Pismo dyrektora OKE do prezyenta Smogorzewskiego

Pismo dyrektora OKE do prezyenta Smogorzewskiego

W grudniu i styczniu przygotowałem cykl rankingów prezentujących wyniki pracy legionowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Moje opracowanie sprowadzało się właściwie do zaprezentowania wyników uzyskanych przez uczniów poszczególnych szkół podczas sprawdzianu (dla szkół podstawowych) oraz podczas egzaminu gimnazjalnego (dla gimnazjów).

Szkoły zajmują się nauczaniem uczniów. We wszystkich szkołach do opisów postępów uczniów wykorzystywane są oceny. W rożnych szkołach są różne skale ocen (punktowe, opisowe, liczbowe, literowe, etc). Dlatego ja w swych zestawieniach tabelarycznych dokonałem jedynie konwersji wyników szkół zapisanych w skali punktowej na skalę liczbową z przedziału 1-5. Konwersji jednej skali ocen do drugiej dokonałem jedynie dla ułatwienia rodzicom weryfikowania rzeczywistych efektów pracy szkół.

Okazuje się jednak, że dla niektórych osób największą zbrodnią jest mówienie wprost o fatalnej kondycji lokalnej edukacji. Pokazanie społeczeństwu prawdziwych wyników legionowskich szkół rozpętało wokół moich tekstów burzę.

Najpierw jedna z dyrektorek zarzuciła mi, że źle zaprezentowałem wyniki szkół. Potem otrzymałem dwa anonimowe maile, w których zmieszano mnie i moich uczniów z błotem.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że prócz jednej pani dyrektor i dwójki anonimowych belfrów nadepnąłem na odcisk również dyrektorowi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawawi. Otóż Pani dyrektor zarzuca mi niekompetencje oraz nieznajomość poruszanych zagadnień. Cóż jako nauczyciel z długoletnim stażem pedagogicznym wiem o czym napisałem. Wyjaśniłem również jakie przyjąłem założenia i dlaczego takie a nie inne.

Dyrektor zarzuca mi również bezkrytyczne posługiwanie się danymi publikowanymi przez OKE i CKE. Tutaj nie do końca rozumiem, co dyrektor OKE miała na myśli. Zawsze wydawało mi się, że CKE / OKE statutowo zajmują się prowadzeniem zewnętrznej oceny nauczania w szkołach, a wyniki publikowanych zewnętrznych egzaminów są „urzędowe”. Czy przez „bezkrytyczne posługiwanie się danymi CKE / OKE” mam rozumieć, że oficjalne publikacje CKE i OKE takie jak wyniki sprawdzianu i egzaminów oraz ich podsumowania są niewiarygodne?

Pismo dyrektora OKE do prezyenta Smogorzewskiego

Pismo dyrektora OKE do prezyenta Smogorzewskiego

Na samym końcu swego pisma dyrektor pozwala sobie zwrócić się do p. Smogorzewskiego z prośbą o interwencję. Pani dyrektor nie wiem czego oczekiwała Pani od prezydenta miasta, ale przypomnę, że cenzurę w Polsce zniesiono, a ACTA jeszcze nie ratyfikowano.

W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że Urząd Miasta Legionowo po ponagleniu przez OKE, wywiązał się z postawionego zadania „uciszyć”. Poniżej treść pisma otrzymanego z urzędu. A błędów w nim bez liku.

Legionowo, 2 lutego 2012 r.

Pan Łukasz

Redakcja „Legionowo.Pomagam”

W nawiązaniu do artykułów zamieszczonych na Pańskim portalu internetowym www.legionowo.pomagam.pl, dotyczących rankingów legionowskich szkół pragnę poinformować Pana, że zdaniem osób kompetentnych w tym temacie (w załączniku list z Obwodowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie) błędnie interpretuje Pan wyniki egzaminów i być może celowo wprowadza czytelników w błąd.

Pańskie „analizy” i komentarze nijak mają się do rzeczywistych wyników egzaminacyjnych i mogą jedynie dezinformować rodziców i uczniów. Błędne i nieprawdziwe jest przeliczanie skali staninowej na oceny szkolne, przy okazji pragnę Pana poinformować, że polskie szkoły mają sześciostopniową skalę ocen, więc podawanie ocen w zakresie od 1 do 5 jest celowym wprowadzaniem w błąd i zaniżaniem wyników. Ponadto, jak informuje OKE, uznawanie skali staninowej wyników indywidualnych za narzędzie do porównywania osiągnięć szkół jest dowodem Pańskiej niekompetencji.

Rozumiem, że usiłuje Pan za wszelką cenę dowieść, że wszystkie co legionowskie jest złe, ale proszę opierać się na faktach a nie swoich dywagacjach i wymyślonych analizach. W przypadku Pańskich „rankingów” działa Pan przede wszystkim na niekorzyść uczniów. Wierzę, że po przeczytaniu opinii OKE usunie Pan nieprawdziwe artykuły ze swojego portalu.

Z poważaniem
Tamara Mytkowska
rzecznik prasowy
UM Legionowo

Więc po kolei:

 1. Pomylono autora tekstów. Jestem nim ja, a nie założyciel strony,
 2. Pomylono adres naszej strony  – prawidłowy to legionowo.pomagam.pl,
 3. Pomylono nazwę OKE. Zamiast „Okręgowa” powstało „Obwodowa”,
 4. Najpierw zarzuca się Łukaszowi (czyli mi) przeliczanie staninów na oceny… Potem urzędniczka reflektuje się chyba, że wyniki egzaminu i sprawdzianu to nic innego jak oceny i żąda przeliczania na skalę sześciostopniową. Pani urzędnik niechże się Pani zdecyduje, czy dokonanie konwersji ocen z systemu punktowego na liczbowy było kategorycznie zabronione, czy zabronione, bo nie zgodne z urzędniczą wizją?
 5. Urzędnik  zarzuca Łukaszowi (choć powinien mi) działanie na szkodę uczniów. Tak się składa, że Łukasz jest autorem kilkudziesięciu publikacji metodycznych, przeszkolił kilka setek nauczycieli, ufundował kilkadziesiąt stypendiów. Niewiele osób w Legionowie może się pochwalić podobnym do jego dorobkiem w dziedzinie edukacji. Ja, czyli autor tekstów, jako nauczyciel coś niecoś o szkole i ocenianiu wiem i zapewniam Panią rzecznik, że nic nie szkodzi edukacji tak bardzo jak chowanie głowy w piasek i zamiatanie problemów pod dywan. Rodzice uczniów mają prawo, ba i obowiązek, kształcenia swoich dzieci. Mogą i powinni oczekiwać, że szkoły potrafią choć na poziomie dostatecznym zająć się nauczaniem ich dzieci.
 6. Urzędnik oczekuje, że odetniemy czytelników od jedynego od lat zestawienia prawdziwych wyników legionowskich szkół. Wyniki poszczególnych szkół otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Legionowo. Te opublikowane na stronie niczym nie różnią się od tych przekazanych przez urząd.

Lista moich artykułów, które chce zablokować urząd miasta i OKE:

Ranking szkół podstawowych w Legionowie za rok 2009

Ranking szkół podstawowych w Legionowie za rok 2010

Ranking szkół podstawowych w Legionowie za rok 2011

Ranking gimnazjów w Legionowie za rok 2009

Ranking gimnazjów w Legionowie za rok 2010

Ranking gimnazjów w Legionowie za rok 2011

9 komentarzy(e) do “Urząd miasta żąda cenzury. Wspiera go dyrektor OKE

 1. 1

  Pisma z CLe i z Urzędu Miasta to totalna kompromitacja urzędników. Gdybym znała Pana artykuły wcześniej nigdy nie posłałabym swojego dziecka do czwórki. Niestety wtedy urzędnicy trzymali takie informacje w tajemnicy.
  Teraz ponoszę finansowe konsekwencje złego wyboru szkoły. Pana rankingi pozwalają rodzicom podejmować swiadome wybory. Dlatego urzędnicy kompromotują się cenzurowaniem internetu.

 2. 2

  Panie „Prezydencie”, skończ Pan, wstydu oszczędź.

 3. 3

  Ciekawe, czy znów bez ogłaszania konkursu Pan Prezydent powierzy stanowisko dyrektora Zespołu Szkół nr 3, w tym Gimnazjum nr 3, tej samej,rządzącej od dwóch lat Pani dyrektor. Ma do tego prawo i pewnie tak będzie. A wyniki osiągnięć uczniów mówią same za siebie… (to tak w nawiązaniu do rankingu gimnazjów)

 4. 4

  Rządy Platformy Obywatelskiej i Smogorzewskiego w Legionowie to kompletna porażka.

  • Stefan Michał Dembowski
   5

   Jak przyjeżdżam do Polski to wkoło słyszę narzekania .Od narzekania jeszcze nikomu się nie poprawiło Ciekaw jestem kto z państwa ,mieszkańców Legionowa bł chociaż jeden raz w ciągu czteroletniej kadencji rady miasta na sesji rady?W Polsce ograniczacie się państwo jedynie do udziału w wyborach ,przygotowywanych przez władzę Po wyborach nawet nie wiecie kto jest radnym w waszym okręgu i jakie radni mają obowiązki względem swoich wyborców Dobitnym przykładem była sprawa sprzedaży udziałów miasta w PEC.Opozycja nie zgadzając się ze stanowiskiem zarządu zorganizowała zbiórkę podpisów w sprawie referendum .Podpisy liczyła specjalnie do tego powołana komisja .Ilość podpisów uprawniała do ogłoszenia referendum w tej sprawie ale na posiedzeniu rady okazało się ze radni Legionowscy,podporządkowani panu prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu zignorowali swoich wyborców i zagłosowali przeciwko referendum Panowie radni wy nie macie pojęcia na czym polega prawdziwa demokracja Zapraszam na bezpłatne szkolenie .Możemy się spotkać w Macdonaldzie w Legionowie i jeszcze pokryję koszty cocacoli dla każdego z was Waszym obowiązkiem jest reprezentowanie interesu mieszkańców a nie swojego ani też interesu zarządu czy samego prezydenta Zwracam się do państwa mieszkańców Legionowa niezadowolonych sytuacją w mieście, zadłużeniem miasta ,zorganizujcie się i stwórzcie opozycje do obecnego miłościwie wam panującego prezydenta pana Romana Smogorzewskiego .Czy w 50000 mieście nie ma kandydata ,który mógł by zyskać wasze zaufanie Obecny prezydent to bufon,gość który nie rozumie czym jest służba wobec ludzi Jeśli się nie zorganizujecie i w przyszłych wyborach nie wystawicie niezależnych od żadnej partii kandydatów to pozostanie wam jedynie narzekanie .Pozdrawiam Stefan Michał Dembowski legionowianin od 1954 roku za ca prezesa Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy York stowarzyszeniedemokracjausa.com

 5. 6

  UM Legionowo wykazuje się zdumiewającą indolecją; ton, w jakim napisany jest list do Redakcji, jest jaskrawym przykładem, jak słabo jest z edukacją w Legionowie, jako rzecznik różnych, czasem całkiem sporych podmiotów, będę pokazwał list Pani rzecznik studentom, jak rzecznikowi komunikować się nie wolno. Co do merytoryki: czytałem Pański artykuł wcześniej i miałem nieodparte skojarzenie, że idzie Pan drogą Stevena Levitta i Stephena Dubnera (Freaconomics). Trzymam za Pana kciuki, że Pan tego odpuści i że znajdzie Pan czas na następne teksty, także dla dobra mojego, dziś 1,5 rocznego syna.

 6. 7

  Co prawda z zasady nie komentuję wpisów, ale tym razem w związku z atakiem pana Marcina (także na moim zupełnie prywatnym profilu na Google+) postanowiłam odpowiedzieć. Dobry rzecznik potrafi przyznać się do błędu, a ja pomimo zarzutów pana Marcina kompetentnym rzecznikiem jestem. A że pomyliłam się raz w ciągu 3 lat pracy? O zgrozo! Kto się nie myli niech pierwszy rzuci kamieniem…

  Po pierwsze – list skierowany był do pana Łukasza, ponieważ to jego strona. Do czasu mojej wielomiesięcznej nieobecności także pan Łukasz był jedynym autorem wszystkich tekstów. Teraz się to zmieniło, ale podejrzewam, że nadal pan Łukasz decyduje co zamieszcza na swoim portalu. Ale ok, zobowiązuję się wszem i wobec, że będę sprawdzać podpisy pod tekstami.

  Po drugie – nazwa portalu podana w adresie odbiorcy nie jest adresem strony internetowej. Ten został w całości podany w pierwszym zdaniu listu. Dotychczas zawsze w ten sposób adresowana była cała korespondencja, jest to więc „czepianie” się na siłę.

  Najważniejsze – Przyznaję, powinno być „okręgowa”, wyszło „obwodowa”. Mój błąd. Mea culpa.

  Reszty nie będę komentować, gdyż pismo z OKE jest chyba najlepszym komentarzem.

  Pozdrawiam serdecznie i więcej luzu życzę

  Tamara Mytkowska

  • Stefan Michał Dembowski
   8

   Szanowna pani rzecznik ,proszę mieć na uwadze że to za naszych podatków pani jest wynagradzana Proszę więc zmienić ton albo już dzisiaj szukać sobie innej pracy Pani jak większość urzędników w magistracie naszego miasta nie rozumie kto jest dla kogo Już kilka lat temu proponowałem panu prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu że Stowarzyszenie Demokracja USA jest gotowe bezpłatnie przeszkolić urzędników urzędu miasta w Legionowie z zakresu kultury obsługi petentów Za każdym razem jak jestem w Polsce i przyjdzie mi cokolwiek załatwiać w urzędzie w Legionowie to słyszę od urzędników że ja muszę wypełnić to,muszę iść do innego pokoju ,muszę itd Ja naprawdę wiem co muszę i płacę podatki za które wy jesteście wynagradzani Czy ze szkoły w waszej pamięci utrwaliło się wam tylko to jedno słowo musisz? Nie uczyli was byłby pan uprzejmy,proszę o wypełnienie tego formularza itp? To wy musicie zrozumieć że jesteście dla nas mieszkańców Ale skoro wasz szef bywa arogancki a nawet chamski wobec mieszkańców to trudno się wam dziwić że jest przyzwolenie na takie traktowanie petentów w urzędzie miasta Legionowie Pamiętajcie że prezydenci się zmieniają .Co pani zrobi pani rzecznik jak pan Smogorzewski przestanie być prezydentem Legionowa.Mnie właśnie interesuje to czego pani nie napisała i proszę o dopisanie tej reszt A pismo na które się pani powołuje jest dla mnie tak samo wiarygodne jak pani wyjaśnienia Pozdrawiam panią .Stefan Dembowski Stowarzyszenie Demokracja USA NY stowarzyszeniedemokracjausa.com

 7. 9

  Pani Tamaro, piątka za odwagę, dwója za ściemnianie. Primo: samodzielne ocenianie własnych kompetencji jest żałosne. W połączeniu z równoczesnymi zarzutami braku kompetencji stawianymi innej osobie, ośmiesza i Panią, i Urząd, jaki ma nieszczęście Panią zatrudniać. Secundo: to nie chodzi o drobną pomyłkę, Pani obraża naszą inteligencję myśląc, że tego nie zauważamy, ale o ton, jaki przyjmuje Pani, ex cathedra, wobec osoby, która wiele wskazuje, ma dużo większą wiedzę od Pani w omawianej materii. Tertio: proszę pamiętać, że anonimowy rzecznik nie istnieje i te „prywatne profile” w przypadku osób publicznych lub reprezentujących publiczne urzędy to po prostu brak zrozumienia swojej roli. To gdzie i jakie ma Pani profile, nas jako podatników łożących na Pani wynagrodzenie, ma prawo nie interesować – dla podatnika jest Pani zawsze osobą publiczną. To, że za te pieniądze mamy bezrefleksyjnego klawisza, klepiącego teksty jak wyżej, jest powodem do zadumy dla nas wszystkich. Ale dla Pani szefa powinno być to ostrzeżenie, że nawet w chwili kryzysu jedzie Pani z argumentacją pt. „ojej, przecież nic się nie stało”, czyli w ściemę. Brak przyjęcia odpowiedzialności na klatę i powyższe to są po prostu dyskwalifikujące braki w warsztacie szanującego się rzecznika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>