Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Uwaga! PGNiG zawyża rachunki | Legionowo

Uwaga! PGNiG zawyża rachunki

| gospodarka
Palnik gazowy

W ciągu ostatniego miesiąca do mieszkańców powiatu docierały faktury rozliczeniowe za dostawę gazu. Wiele z osób, które otrzymało te rozliczenia miało do nich poważne zastrzeżenia. Ich relacje wskazują, że firma PGNiG mogła celowo zawyżać wysokość opłat za gaz.Nasi czytelnicy skarżyli się na kilka kilka spraw:

  • inkasenci w ogóle nie pojawiali się u odbiorców, a zużycie na fakturze przyjmowano szacunkowo,
  • inkasenci dokonywali odczytów, ale na fakturze celowo zawyżano zużycie w roku 2012,
  • mimo przesłania aktualnego stanu licznika do spółki gazowej (samodzielny odczyt), zastosowano zużycie orientacyjne.

W wyniku takiego postępowania spółka gazowa znacząco zawyżała zużycie gazu swoim odbiorcom w okresie 1 czerwca 2012 – 31 maja 2013. Zdarzają się przypadki zawyżenia zużycia nawet o 45%!

Powodem zawyżania rachunków jest obniżka cen gazu, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r.

Z powodu tej obniżki spółka gazowa celowo zawyża w chwili obecnej zużycie gazu. Dodatkowo papierowo wykazuje, że większość tego zużycia nastąpiła w ubiegłym roku., a więc po wyższych cenach. Dzięki temu gazownicy uzyskują znacznie wyższe przychody. Oczywiście w przyszłości dokonają prawidłowego odczytu – wtedy u odbiorcy na fakturze wykazane będzie mniejsze niż faktyczne zużycie nośnika energii. Jednak ze względu na zawyżone zużycie „wykazane” w roku 2012 klienci stracą na tym sporo pieniędzy.

Ile można stracić – przykład 1

Klient rozliczający się w taryfie W2; faktycznie zużycie gazu: 610 m3; PGNiG „dopisało” dodatkowe zużycie w wysokości 260 m3 (43% dodatkowego zużycia gazu). Spółka „wyliczyła”, że klient, w okresie od 1 czerwca 2012 r. do końca 2012 r., zużył 530 m3 oraz tylko 340 m3 w okresie 1 stycznia 2013 do 31 maja 2013 r., a więc w proporcji 61%/39%). W rzeczywistości zużycie u tej osoby wyglądało następująco: 310 m3 od 1.06.2012 do 31.12.2012 r. i 300 m3 za okres od 1.01.2013 do 31.05.2013 r., a więc w proporcji 51%/46%.

Fałszywe wyliczenia gazowników oznaczają do klienta dodatkowy koszt w wysokości: 495 zł., co stanowi 33% rocznych kosztów za gaz! Nasz czytelnik podjął więc procedurę reklamacyjną. Do kasy spółki gazowej wpłacił kwotę wynikającą ze swojego rzeczywistego zużycia, a nie kwotę wynikającą z faktury.

Tegoroczne zawyżanie faktur nie jest neutralne dla klienta (nie zrównoważy się z analogiczną obniżką w roku kolejnym). W kolejnym roku rozliczeniowym gazownicy (prawdopodobnie) wykazaliby mniejsze zużycie gazu od faktycznego, właśnie o te 24o m3. W przypadku, gdyby cena gazu utrzymałaby się klienta byłaby stratna (w okrasie dwóch lat) ok 60 zł.W przypadku wzrostu cen, spółka zapewne odwróciłaby proporcje zużycia gazu u te Pani (historyczne faktury wskazują, że już tak postępowała), łączna strata zapewne by się utrzymała.

Palnik gazowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>