Warning: Illegal string offset 'chk_default_options_css' in /wp-content/plugins/dw-shortcodes-bootstrap/designwall-shortcodes.php on line 32
Zasadność funkcjonowania legionowskiej Straży Miejskiej | Legionowo

Zasadność funkcjonowania legionowskiej Straży Miejskiej

| władze i inne instytucje
Straż Miejska w Legionowie woli odpoczywać. Więc auta tez mało używane...

Wielkimi krokami zbliża się zima. Podstawowe atrybuty zimowej aury, tj. mróz i opady śniegu, są dla części mieszkańców powodem niekończących się narzekań, dla innych są im zupełnie obojętne. Pozostali bardzo się zaś cieszą gdy owe okoliczności przyrody pojawią się za oknem :).

Straż Miejska w Legionowie woli odpoczywać. Więc auta tez mało używane…


Niezależnie jednak od nastawienia danego „ludzia” do wspomnianych okoliczności przyrody, to dla większości mieszkańców miasta w sezonie zimowym szczególnie uciążliwe są:

 • nieodśnieżane przez właścicieli i administratorów chodniki
 • kłęby smrodliwego i toksycznego dobywającego się z kominów domów, których ograniczeni właściciele spalają śmieci i inne podobne wynalazki.

W związku z tymi mało radosnymi atrybutami zimy, corocznie występującymi w Legionowie, zwróciłem się do legionowskiej Straży Miejskiej z prośbą u odpowiedź na następujące dwa zagadnienia:

 1. interwencje w sprawie zalegającego śniegu i lodu na chodnikach w ciągu ostatnich 3 lat, w tym:
  • ilość interwencji
  • ilość nałożonych mandatów
  • łączna kwota nałożonych mandatów
 2. interwencje w sprawie spalania śmieci w przydomowych kotłowniach w ciągu ostatnich 3 lat, w tym:
  • ilość interwencji
  • ilość nałożonych mandatów
  • łączna kwota nałożonych mandatów

Prośba została wysłana do Straży Miejskiej 20 października br. Zgodnie z prawem komendant SM zobowiązany był do udzielenia odpowiedzi w ciągu 14 dniu, tj. do 3 listopada br.

Niestety legionowska Straż Miejska na udzielenie odpowiedzi na te proste pytania potrzebowała w sumie 20 dni. Tyle czasu potrzebował komendant Gawkowski by spreparować odpowiedź następującą:

W związku z Pana prośbą z dn. 20.10.2010 r. dot. informacji publicznej uprzejmie informuję, że:

Odn. pkt. 1 – Straż Miejska nie prowadzi statystyk związanych z podjęciem interwencji odnośnie zalegania śniegu, lodu na chodnikach.
Odn. pkt. 2 – Uprzejmie informuję, że w sprawie spalania śmieci w przydomowych kotłowniach również Straż Miejska nie prowadzi takiej statystyki.
Odn. pkt. 3 – Informuję, że Straż Miejska nie prowadzi statystyki dot. ilości mandatów karnych za nieprawidłowe parkowanie.

Jednocześnie informuję, że w swoich statystykach posiadamy np. wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji i w:
2007 r. ujawniono 2162 wykroczenia z tego sporządzono 67 wniosków o ukaranie do sądu i nałożono 292 mandaty na sumę 45 000 zł
2008 r. ujawniono 2202 wykroczenia z tego sporządzono 115 wniosków o ukaranie do sądu i nałożono 439 mandaty na sumę 82 300 zł
2009 r. ujawniono 1438 wykroczenia z tego sporządzono 91 wniosków o ukaranie do sądu i nałożono 398 mandaty na sumę 92 350 zł
2010 r. w pierwszej połowie, ujawniono 912 wykroczeń z tego sporządzono 49 wniosków o ukaranie do sądu i nałożono 282 mandaty na sumę 63 660 zł

Komendant Straży Miejskiej w Legionowie
Ryszard Gawkowski

Jak widać z powyższego komendant Straży Miejskiej powiedział nam mniej więcej coś takiego „Spadaj gościu! .Nic Ci do tego czy zależy nam na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców. A ponieważ już coś muszę odpisać to napiszę, że wspaniała SM dobiera się do tych złych kierowców. Zobacz gościu jakie mamy sukcesy.

Drodzy mieszkańcy Legionowa, zobaczcie na czym naprawdę zależy tej instytucji opłacanej z naszych podatków. Zimowe bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców miasta przegrywa z okazją do wlepienia mandatu kierowcy (czy policja by nie wystarczyła?). Rzut oka na dworzec i jego okolice, targowisko, budowy w mieście wystarczy by stwierdzić, że z okazją do wlepienia kierowcy mandatu przegrywa również kwestia czystości w mieście…

Miejski gospodarzu może łaskawie przyjrzyj się wreszcie pracy tej instytucji, a nie bezustannie wypisuj na miejskiej witrynie, że uczulisz tą instytucje na taki, a taki problem… Problem w tym, że z tego uczulania nic nie wychodzi…


P.S. Trzecie pytanie do SM dotyczyło ilości interwencji w sprawie parkowania na „podwójnej ciągłej” – czyli przewinienia popełnionego przez legionowskich stróży.

2 komentarzy(e) do “Zasadność funkcjonowania legionowskiej Straży Miejskiej

 1. 1

  Wygląda na to, że strażnicy nie chcą się chalić swoimi „osiągnięciami”…

 2. 2

  Mam sąsiadów, którzy w zimę palą śmieci w „domowej kotłowni”. Smród, dym ogarnia całą posesję. Interweniowałem kilkakrotnie, dzwoniąc do SM i co? Nic. W odpowiedzi słyszałem „my nic nie możemy zrobić”, „może węgiel mają mokry”… itd.

  paranoja !!!

  może warto nagrywać połączenia telefoniczne ze SM i publikować je później na portalach pełnych tego typu absurdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>